
Kiinteistöliitto tuomitsee isännöintialan kartellimenettelyt
Julkaistu: 26.06.2025
Asunto- ja kiinteistöosakeyhtiöitä edustava Kiinteistöliitto tuomitsee kartelliin syyllistyneiden isännöintialan toimijoiden menettelyt, jotka ovat olleet selkeästi asunto- ja kiinteistöosakeyhtiöiden etujen vastaisia. Isännöintialan maineen kannalta kartelli on ollut haitallinen, ja taloyhtiöiden luottamusta rapauttava.
Kartelli todettu pitkässä prosessissa
Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV käynnisti tutkinnan isännöintialan kartellista vuonna 2017 ja julkisti tutkinnan tulokset 10.2.2021. KKV esitti, että markkinaoikeus määrää yhteensä noin 22 miljoonan euron seuraamusmaksut kuudelle isännöintialan yritykselle sekä Isännöintiliitolle. KKV:n esityksen mukaan 6 isännöintiyritystä ja Isännöintiliitto sopivat vuosina 2014-2017 keskenään isännöintipalvelujen hinnoista ja pyrkivät korottamaan valtakunnallisesti isännöintitoimialan hintatasoa.
Markkinaoikeus vahvisti 15.12.2022 antamallaan päätöksellä kartellin syntyneen ja tuomitsi päätöksen mukaiset 6 isännöintiyritystä ja Isännöintiliiton yhteensä noin 4,9 miljoonan euron seuraamusmaksuihin. Markkinaoikeuden ratkaisusta valittivat korkeimpaan hallinto-oikeuteen Kilpailu- ja kuluttajavirasto sekä osa isännöintiyrityksistä.
Korkein hallinto-oikeus antoi ratkaisunsa 26.6.2025, jonka mukaan kyseiset isännöintiyritykset ja Isännöintiliitto syyllistyivät kilpailulain rikkomiseen. KHO hyväksyi osittain Kilpailu- ja kuluttajaviraston valituksen, mutta hylkäsi kaikki isännöintiyritysten valitukset ja vaatimukset. Korkein hallinto-oikeus muutti markkinaoikeuden päätöstä yritysten ja Isännöintiliiton seuraamusmaksuista.
Asunto- ja kiinteistöosakeyhtiöt kärsivät isännöintikartellista
Kiinteistöliitto pitää kartelliin syyllistyneiden tahojen toimintaa tuomittavana, ja näiden isännöintiyritysten asiakkaiden kannalta erittäin valitettavana. Pyrkimys hintatason nostamiseen nyt tuomituilla toimenpiteillä on voinut vaikuttaa myös muiden isännöintiyritysten palkkioihin, joten kartellin kärsijöiksi ovat saattaneet joutua muutkin kuin tuomittujen isännöintiyritysten asiakkaat.
”Pidämme positiivisena sitä, että Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV oli viranomaisena tehtäviensä tasalla ja otti kartelliasian tutkittavakseen sekä saattoi kilpailulainsäädännön vastaiset menettelyt julki ja markkinaoikeuden ratkaistaviksi. Markkinaoikeuden ratkaisusta tehdyt valitukset on nyt käsitelty korkeimmassa hallinto-oikeudessa, joka vahvisti kartellin toiminnan ja korotti seuraamusmaksuja”, toteaa Kiinteistöliiton yhteysjohtaja Timo Tossavainen.
Vahingonkorvaukset mahdollisia
Kartellista taloudellista vahinkoa kärsineillä on halutessaan mahdollisuus nostaa vahingonkorvauskanne ja hakea kärsityn vahingon korvaamista. Vahinkoja koskeva todistelu on ratkaisevassa roolissa vahingonkorvausta koskevissa oikeudenkäynneissä.
Kartelliin osallistuneiden isännöintiyrityksien asiakkaiden tulee osoittaa kärsimänsä vahingon määrä, mikäli ne hakevat vahingonkorvausta. ”Käytännössä taloyhtiölle tulleen vahingon määrän tarkka laskeminen voi osoittautua varsin vaikeaksi, valitettavasti”, toteaa Tossavainen.
Kiinteistöliitto on koonnut taloyhtiöille tiiviit ohjeet, jotka löytyvät osoitteesta www.kiinteistoliitto.fi/taloyhtio/isannointi/isannointikartelli.
Isännöintiä vietävä yhä avoimemmaksi
Taloyhtiöille isännöinti on tärkeä kumppani ja sen toiminnan tulee olla luotettavaa, läpinäkyvää ja asiakkaiden edun mukaista. Isännöinnin eettisten ohjeiden noudattamiseen on tarpeen kiinnittää yhä enemmän huomioita niin isännöintiyrityksissä kuin taloyhtiöiden hallitusten toimesta sekä tarvittaessa puututtava, mikäli niitä ei noudateta.
Isännöintipalkkioiden selkeyden, läpinäkyvyyden ja hinnanmuutosmenettelyiden osalta on edelleen kehittämistä. Isännöinnin tulee avata palkkiot vuosittain asiakastaloille siten, että selkeästi käy ilmi paljonko isännöinti laskutti taloyhtiöltä edelliseltä tilikaudelta erillisveloitettavia palkkioita ja paljonko kiinteitä kuukausipalkkioita. Isännöinnin mahdolliset hinnantarkistukset tulee käydä asianmukaisesti läpi taloyhtiöiden hallitusten kanssa sopien muistaen, että kyse on sopimusasiasta eikä ilmoitusasiasta koskien myös isännöinnin erillisveloituksia.
Lisätiedot:
Timo Tossavainen, yhteysjohtaja
Kiinteistöliitto
puh. 050 320 9464